• P. L. Dunbar School

    STAFF LIST WITH IP PHONE EXT’S and/or Staff Signature Sheet                          

    DATE: _______________________________                FOR:______________________________________________________

    EXTENSION

    Gr/RM/Dept.

    Name

     

    Signature for _________________________

    3657

    PreK3-105

    (LTS is TBD)

    TBD

     

     

    3659

    PreK4-107

    Stack-Rosario

    Thyjuan

     

     

    3653

    K-101

     

    Stanko

    Nancy

     

    3655

    K-103

     

    Weaver

    Melanie

     

    3654

    1-102

    Dewey

    Jessica

     

    3656

    1-104

    Cordeiro

    Melanie

     

    3658

     

    Rm 106

    Device/Computer Storage Rm

     

     

    3663

    2-111

    Hudson-Johnson

    Virginia

     

    3665

    3-113

    Wrighten-Kelly

    Jerushia

     

    3666

     

    3-115

    Liscio

    Melissa

     

    3660

    4-108

    Pouncie

    Jacqueline

     

     

    3662

    4-110

    Schmidt

    Tashana

     

     

    3688

     

    -214

    EL CLASS

    Morales

    Karin

     

    3689

    5-215                     

    Hollinger

    Kristen

     

    3690

    6-216

     

    Weintraub

    Nicole

     

    3691

    6-217

    Gold

    Brett

     

    3684

    7-210

     

    Bonner

    Bryanna

     

    3685

    7-211

     

    Threshie

    Amy

     

    3686

    8-212

     

    Dimbo

    Mia

     

    3687

    8-213

    Darrow

    Kelly

     

    SPECIALISTS

     

    Grade

    Last

    First Name

     

    3695

    ART Rm 1

    (LTS)

    Slocum

    Melodie

     

    3698

    ART Rm 2

    (LTS)

    Gillette

    Anita

     

    3667

    GYM

    (LTS)

    Simoulidus

    Peter

     

    3667

    GYM

    Danklefsen

     

    Albert

     

    3694

    3697

    LIBRARY

     

    Young

    Manyulla

     

     

    3696

    MUSIC

    Morgan

    Yasminne

     

     

    SPED TEACHERS

     

    Grade

    Last

    First Name

     

    PK DISTRICT FLOAT

    (PK) SPED Tchr

     

    Wallace

     

    Gail

     

     

    3664

    RM 112-SPED Tchr

    Gr.’s K-4

    Warfield

    Jennifer

     

    3692

    RM 218 –SPED Tchr Gr.’s 4-8

    Berdiel Torres

    Aida

     

     

     

     

     

     

     

     

    INTERVENTIONISTS/EASI (Elementary Academic Support Instructor)

     

    Grade/Rm

    Last Name

    First Name

     

    3682

    Rm 208- INTERVENTIONIST

    TBD

     

     

    3682

    RM 208-

    EASI

     

    Daley

    Lesha

     

     

     

     

     

    PARA-PROFESSIONALS

     

    Title

    Last

    First Name

     

    112-3692                                  218-3664

     BOE SPED PARA  112 & 218

    Satawhite

    Ernestine

     

    101-3653

    103-3655

    KN- 101 & 103    DELTA T - LTS

    Simmons

    Shaniqua

     

    3657

    PK3-105          

    KES - LTS

     

    McCollum

    Stefani

     

           3659

     

    PK4-107             BOE PK PARA

    Ocasio

    Lauren

     

     

     

     

     

     

     

     

    CAFETERIA WORKERS

     

    Title

    Last

    First Name

     

    3649

    Cafeteria Supervisor

     

    Wood

    Grace

     

     

    Caf Aide

    Henry

    Sarah

     

     

     

    Caf Aide

    Crespo

    Gladys

     

     

    Caf Aide

     

     

     

     

     

    Caf Aide

     

     

     

     

    Custodial Staff

     

    Title

    Last

    First Name

     

    3650

    Custodial

    Supv’r

    Breeden

    Fred

     

     

    Custodian

    Moore

    Adrienne

     

     

    Custodian

    Vasquez

    Angel

     

     

    Custodian

     

    Johnson

    Isaiah

     

     

    ADMINISTRATIVE AND SUPPORT STAFF, ETC.

     

    Title/RM/DEPT

    Last

    First Name

     

    3634

     Principal

    Perrin

    Alyshia

     

    3670

    Asst.  Principal

     

    Williams

    Byron

     

    3631

    Clerical Specialist

    Roseboro

    Diana

     

    3635

    Clerical Assistant

    Billie

    Dorothy

     

    3637

     

    CONF RM MAIN OFFICE

     

     

     

    3638

    Attendance Monitor      Back MO - Office Space 

     

     

     

    3651

    Security

    Petrie

    Veronica

     

    3639

    Nurse

    Luckey

    Jennifer

     

    N/A

    BUILDING SUB/FLOATS

    TBD

     

     

     

    3642 OR 3641

    ESS 1ST FLR OFFICE

    Shillingford

    Debbie

     

     

    3693

     

    ESS 2ND FLR RM 219

    Delgado

    Carmen

     

    3672

    GUIDANCE COUNSELOR

    2nd FLR OFFICE

    de Andrade

    Michael

     

    3645

    Social Worker

    1ST FLR OFFICE RM 117A

    Torres

    Cynthia

     

    3647

    Speech/Language RM 117B

    TBD

     

     

    3646

    Psychologist RM 117 C

    Gamble

    Centry

     

    3648

    RM 109  -FRC Coordinator Family Resource Ctr

    Vermont

    Regina

     

    3648

     

    RM 109 -

     

     

     

    3688

    EL TEACHER- Rm 214 Bilingual Services

    Morales

    Karin

     

    3652

    TEACHERS Rm/Cafeteria

     

     

     

    3669

    AUDITORIUM

     

     

     

     

     

    ADMINISTRATIVE AND SUPPORT STAFF, ETC. CONTINUEED……

    DISTRICT

     

    OCCUPATIONAL THERAPIST

    Bender

    Valerie

     

    Rm -102

    X-3654

    CERTIFIED OCCUPATIONAL THERAPIST ASSISTANT

     

    Connelly

    Rita

     

    3673

     

    2ND FLR SINGLE BIG OFFICE

     

     

     

    3671

    2nd FLR OFFICE SECURITY SPACE

     

     

     

    3674

    2ND FLR SMALL TEACHER’S WORK RM  

     

     

     

     

     

    OUT OF SCHOOL SUPPORT STAFF

     

     

     

     

     

     

     

     

    203-332-4567

    OR

    3608

    SBHC Social Worker    

    @ RAPHOLA TAYLOR COMM. CENTER             

     

     

     

    203-332-4567

     

    SBHC CLINIC @ RAPHOLA TAYLOR COMM. CENTER

     

     

     

    203-576-7430

    TAYLOR CTR

    AFTER 3:15 P.M.

    DUNBAR LIGHTHOUSE COORDINATOR @ RAPHOLA TAYLOR COMM. CTR

    Daley

    Lesha

     

    203-576-7430 or

     EXT. 5613

     

    COORDINATOR/DIRECTOR   RAPHOLA TAYLOR COMM CTR.    

    Harris

    Camilla

     

     

    Family Child Guidance Center/Counselor

    Souffront

    Claire

     

     

     

    SBHC= SCHOOL BASED HEALTH CLINIC @ RAPHOLA TAYLOR COMMUNITY CTR.

     

     

    SOAR CONTINUUM PROGRAM @ DUNBAR

    EXTENSION

    Gr/RM/Dept.

    Name

     

     

    3680

    ROOM 206

    ASST. PRINCIPAL

    Terry

    Michael

     

    3671

    2nd Flr Sm. Office

    SOAR SOCIAL WORKER

    Young

    Chazzarae

     

     

    3677

    2nd Flr Sm. Office

    SOAR SOCIAL WORKER

    Mastrony

    Paul

     

    3675

     

    ROOM 201 Gr.’s K-2

    Teacher

    TSF

    PARA

     

    Parr

    Acevedo

    Buynak

     

    Gary

    Yessenia

    Vanessa

     

    3676

     

    ROOM 202

    REFOCUS ROOM

    BEHAVIOR TECHNICIAN

    REFOCUS ROOM

     

    Pettway

                                     

     

    Milton

     

     3677

     

    ROOM 203 Gr.’s K-2

    Teacher

    TSF

    PARA

     

    Rogers

    Evangelia

    Vanity

     

    Shaquisha

    Stampoulis

    Cartwright

     

    3679

     

    Room 205 Gr.’s 3-5

    Teacher

    TSF

    PARA

     

    Briganti

    Escobar

    Vassell

     

    Jennifer

    Giovanni

    Daine

     

    3678

     

    ROOM 204 Gr.’s 4-6

    Teacher

    TSF

    PARA

     

    Gore

    Todd

    Daniels

     

    Charles

    Charles

    Steven

     

    3681

     

    ROOM 207 Gr.’s 6-8

    Teacher

    TSF

    PARA

     

    Medernach

    McKissick

    TBD

     

    Austin

    Charles

    TBD

     

    3683

     

    ROOM 209

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    /DR

    REVISED 9/8/22